Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Kolagen na stawy

Kolagen na stawy można znaleźć w specjalistycznych preparatach wspierających pracę i ruchomość stawów, wpływając na odpowiednia ilość mazi stawowej i elastyczność chrząstek. Maź stawowa zmniejsza tarcie spowodowane ruchami kończyn. Dolegliwości bólowe w obrębie stawów mogą dotyczyć niedostatecznej produkcji mazi stawowej. Taka sytuacja ma miejsce u osób starszych, a takze u ludzi młodych, wyczynowo uprawiających sport, których stawy zużywają sie w szybszym tempie. Z tego powodu sportowcy profesjonalni powinni stosować preparaty na stawy kolanowe i łokciowe od początku kariery. Suplementy diety zawierające kolagen zawierają niekiedy w swoim składzie inne składniki aktywne jak np. chondroityna, kwas hialuronowy, witaminy, ekstrakty roślinne. W aptekach dostępne są saszetki, kapsułki i tabletki na stawy (np. Doppelherz aktiv Na stawy Kolagen, 4Flex, Orton Flex). preparat z kolagenem należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta, regularnie, przez okres minimum trzech miesięcy.


4 FLEX

proszek do sporządzania roztworu doustnego

4 Flex interakcje ulotka proszek do sporządzania roztworu doustnego  30 sasz.

4 Flex

30 sasz.

suplement diety


Ulotka

4 FLEX CZARNA PORZECZKA

proszek do sporządzania roztworu doustnego

4 Flex czarna porzeczka interakcje ulotka proszek do sporządzania roztworu doustnego  30 sasz.

4 Flex czarna porzeczka

30 sasz.

suplement diety


Ulotka

4 FLEX SELECT

proszek do sporządzania roztworu doustnego

4 Flex Select interakcje ulotka proszek do sporządzania roztworu doustnego  30 sasz.

4 Flex Select

30 sasz.

suplement diety


Ulotka

4 FLEX SILVER

proszek do sporządzania roztworu doustnego

4 Flex Silver interakcje ulotka proszek do sporządzania roztworu doustnego  30 sasz.

4 Flex Silver

30 sasz.

suplement diety


Ulotka

4 FLEX SPORT

proszek do sporządzania roztworu doustnego

4 Flex SPORT interakcje ulotka proszek do sporządzania roztworu doustnego  30 sasz.

4 Flex SPORT

30 sasz.

suplement diety


Ulotka

4HER BEAUTYME

proszek do rozpuszczenia

BeautyMe interakcje ulotka proszek do rozpuszczenia  114 g

BeautyMe

114 g

suplement diety


Ulotka

BeautyMe interakcje ulotka proszek do rozpuszczenia  120 g

BeautyMe

120 g

suplement diety


Ulotka

4US PROTECTME RECOVERY+

proszek do rozpuszczenia

ProtectMe Recovery+ interakcje ulotka proszek do rozpuszczenia  30 sasz.

ProtectMe Recovery+

30 sasz.

suplement diety


Ulotka

ACTIVLAB KOLAGEN EXTRA

proszek

Kolagen Extra Activlab Pharma interakcje ulotka proszek  300 g

Kolagen Extra Activlab Pharma

300 g

suplement diety


Ulotka

AKTIVON SPORT COLLAGEN FORCE

saszetka

Aktivon Sport Collagen Force interakcje ulotka saszetka  30 sasz.

Aktivon Sport Collagen Force

30 sasz.

suplement diety


Ulotka

Kolagen na stawy

Co to jest kolagen?

Kolagen jest najbardziej powszechnym białkiem w ludzkim organizmie, znajdującym się w kościach, mięśniach, skórze i ścięgnach. Jest głównym składnikiem tkanki łącznej. Pełni ważną rolę w poprawie kondycji skóry, a ponadto zwiększa jej elastyczność i nawilżenie. W wyniku procesu starzenia organizm wytwarza mniej kolagenu, co prowadzi do wysuszenia skóry i powstawania zmarszczek. Preparaty zawierające kolagen mogą być pomocne w spowalnianiu procesów starzenia się skóry. Kolagen pomaga zachować integralność chrząstki. W miarę zmniejszania się ilości kolagenu w organizmie wzrasta ryzyko rozwoju zwyrodnieniowych chorób stawów.

Jakie są rodzaje kolagenu?

Jak dotąd w tkankach człowieka odkryto 29 typów kolagenów różniących się między sobą pełnionymi funkcjami, strukturą, lokalizacją i zawartością w tkankach.

Najlepiej poznano kolagen typu I. Białko to występuje w skórze i tkance podskórnej, ścięgnach, kościach, tętnicach i rogówce, a także w tkance tworzącej blizny. Również dobrze poznany kolagen typu II występuje wyłącznie w chrząstce. Tworzy wspólne włókna z kolagenem typu XI.

Pozostałe typy zlokalizowane są np. w mięśniach szkieletowych, w macicy, jelitach, pęcherzu, mózgu, sercu, nerkach, w pępowinie, owodni i wielu innych.

Jakie właściwości ma kolagen?

Podstawową funkcją białek kolagenowych jest utrzymanie strukturalnej integralności tkanek i narządów. Nie tylko wypełnia on przestrzeń międzykomórkową, ale również zapewnia wytrzymałość mechaniczną tkanki: twardość, elastyczność, sprężystość, sztywność. Kolagen wiąże wodę w tkankach, bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, w procesach regeneracyjnych: gojeniu ran, tworzeniu blizn, odbudowie kości po złamaniach.

Kolagen wpływa na procesy odnowy komórkowej w skórze oraz utrzymuje odpowiedni poziom jej nawilżenia, co ma odzwierciedlenie w jej kondycji, wyglądzie, sprężystości.

Kolagen umożliwia lepsze wchłanianie składników mineralnych, zwiększając gęstość kości. Wspiera również procesy ochronne i regeneracyjne w tkance chrzęstnej, zmniejsza aktywność mediatorów odpowiedzialnych za stan zapalny i ból.

Jak może się objawiać niedobór kolagenu?

Niewystarczająca ilość kolagenu w organizmie niesie poważne konsekwencje dla jego funkcjonowania. Po 25. r.ż. zmniejsza się jego synteza, a proces ten ulega znacznemu przyspieszeniu w okresie menopauzy, na skutek zmian hormonalnych. Około 60. r.ż. organizm nie wytwarza już endogennego kolagenu. Skutkuje to problemami ze wzrokiem, stawami, zmianami w pracy narządów wewnętrznych, osłabieniem włosów. Najszybciej zauważalnym objawem jest pogorszenie kondycji skóry, utrata jędrności, elastyczności, pojawienie się zmarszczek i bruzd.

Niedobór kolagenu skutkuje również osłabieniem i łamliwością włosów, które nadmiernie wypadają, co może prowadzić do przedwczesnego łysienia. Największe nasilenie tego procesu obserwuje się podczas menopauzy – jest to związane ze spadkiem poziomu estrogenów, które wpływają na syntezę kolagenu i zmianę jego właściwości. Włókna kolagenowe stają się cieńsze i mniej elastyczne.

W jakim celu suplementuje się kolagen?

Doustna suplementacja kolagenu i hydrolizatów kolagenu jest polecana przede wszystkim dla pacjentów ze schorzeniami stawów i kości oraz dla osób aktywnie uprawiających sport. W aptekach dostępna jest cała gama preparatów na stawy: kolageny morskie lub norweskie; pochodzenia wieprzowego, wołowego i kolageny rybie (często ze skór dorsza), które uważane są za składowo najbardziej podobne do kolagenu ludzkiego; kolageny w tabletkach, kapsułkach, do picia, w proszku służącym do sporządzenia żelu lub w ampułkach z gotowym płynem.

Można wybierać spośród preparatów, w których występuje czysty kolagen lub z substancjami wspierającymi: np. z witaminą C, kwasem hialuronowym, miedzią, glukozaminą. Suplementy wspierające poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci to kolagen łączony np. z biotyną, keratyną, koenzymem Q10, kompleksem witamin.

Jednym z najnowszych preparatów kolagenu jest kolagen natywny: rozłożony do zbioru peptydów, podany w postaci helis. Z takich produktów kolagen penetruje barierę naskórkową, dlatego bywa używany w kremach i żelach do twarzy.